101st-airborne-division
  Zimowy Patrol
 


Zimowy patrol

07.02.2010

 

W niedzielny poranek o godzinie 9.00 drużyna 101st Airborne w składzie: Baca, Mario, Hiszpan, Fox Hunter, Rumun oraz gościnnie Wicio z 2RCP udali się na miejsce wymarszu w miejscowości Podolany. Miejscowość położona na południowy wschód od Gdowa. Celem spotkania było przeprowadzenie w okolicy tej miejscowości szkolenia z nawigacji za pomocą mapy i kompasu oraz szkolenia z komunikacji radiowej. Marsz obejmował w szczególności teren zalesiony z niewielkimi wzniesieniami. Był to nasz pierwszy taki marsz w ramach szkolenia w 101st Airborne.

Na miejscu po wstępnym przygotowaniu oporządzenia oraz sprzętu wykonaliśmy rozgrzewkę którą poprowadził Sergeant Hiszpan. Nic tak nie rozgrzewa jak komendy naszego kolegi. Następnie został wprowadzony podział na dwa zespoły trzyosobowe. Zespół A w składzie Command Sergeant Major Baca, Sergeant Mirek, Private First Class Darek oraz zespół B do którego zostali przydzieleni First Sergeant Mario, Sergeant Hipan oraz Wicio.

Założeniem szkolenia było dotarcie do celu oznaczonego na mapie. Przy czym każdy zespół szedł inną trasą wytyczoną i skonsultowaną przez dowódców zespołów. Trasa przewidywała dwa punkty pośrednie przed osiągnięciem celu. Pomiędzy zespołami utrzymywana był stała łączność radiowa i wymiana informacji o położeniu.

 

Na mapie żółta linią zaznaczona jest trasa marszu zespołu A.
Po odłączeniu się od zespołu B, postanowiliśmy najpierw udać się do miejscowości o nazwie Wulka Zręczycka aby stamtąd to pierwszego punktu dotrzeć drogą. W tym celu pierw ruszyliśmy na południe pod górkę a w połowie odbiliśmy na południowy wschód w stronę wymienionej miejscowości, trochę czasu zajęło nam odnalezienie zaznaczonych na mapie ścieżek które były zasypane przez śnieg. Gdy dotarliśmy już to Wulki Zręczyckiej ruszyliśmy za drogą na południe ku pierwszemu punktowi. Po drodze minęliśmy dworek BELLA VITA. Gdy punkt A1 był już za nami, dowodzący podjął decyzję o wyruszeniu na wzgórze 305.
Podczas marszu radio operator utrzymywał ciągły kontakt radiowy z drużyną B tak więc sytuacja była pod kontrolą. Po dotarciu na wzgórze 305 dowodzący rozpoczął konsultację z nawigującym. Gdy mieliśmy ruszać do punktu A2 zauważyliśmy zespół B. Wraz z napotkanym zespołem w którym dowodził First Sergeant Mario  wymieniliśmy się opiniami o przebytym dotychczas odcinku, po czym każdy ruszył w swoją stronę. Marsz w stronę punktu A2 zajął nam jakieś 15 minut, na miejscu upewniliśmy się że jesteśmy na odpowiedniej pozycji i ruszyliśmy dalej. Do celu dotarliśmy w niecałe 10 minut.




Na mapie czarną linią zaznaczona jest trasa marszu zespołu B. Pomimo niewielkich odległości do każdego z punktów pośrednich oraz na końcu do celu i możliwości przejścia do nich w lini prostej zdecydowaliśmy się ominąć parę niedogodnych do przejścia przeszkód terenowych. Z miejsca startowego do punktu B1 dotarliśmy w ciągu 40min natomiast przejście dalej do punktu B2 zajęło nam już tylko 15min. Stąd po nieoczekiwanym spotkaniu z zespołem A rozeszliśmy się i kontynuowaliśmy marsz dalej do celu obierając za dogodną trasę marszu wewnętrzną leśną drogę, pomimo iż była dłuższa niż bezpośrednio z punktu B2 do celu. Na miejscu, zaraz po sprawdzeniu czy punkt jest rzeczywiście naszym celem, oraz czekając na zespół A zaczęliśmy organizować drewno na ognisko. W trakcie tych czynności do celu dotarł zespół A i już wspólnie rozpalaliśmy ogień oraz zaczęliśmy wspólny skromny posiłek.

Oczywiście nie zabrakło sesji zdjęciowej. Fox Hunter wykonał bardzo dużo ciekawych fotek które można oglądnąć w naszej galerii.


Po niecałej godzinie spędzanej na fotografowaniu, odpoczynku oraz posiłku posprzątaliśmy miejsce biwakowania i ruszyliśmy w drogę powrotną znaną i rozpoznaną trasą marszu. Trasa ta zaznaczona jest linią koloru czerwonego. W trakcie marszu powrotnego zostały przećwiczone elementy taktyki zielonej.

Pomimo że był to dla niektórych z nas pierwszy taki marsz i było wiele obaw czy to się uda, stwierdzam że wypadł dobrze i następny może być tylko jeszcze lepszy. Po powrocie do punktu startowego  została wykonana odprawa na której podsumowaliśmy nasz wypad pod kątem przeprowadzenia takich szkoleń w przyszłości.




Więcej fotek można znalesć na forum

Pozdrawiamy i zapraszamy

 


 
  Dzisiaj stronę odwiedziło już 1 odwiedzający (7 wejścia) tutaj!  
 
Ta strona internetowa została utworzona bezpłatnie pod adresem Stronygratis.pl. Czy chcesz też mieć własną stronę internetową?
Darmowa rejestracja